Kavárenské podsvětí
Průvodce správným mletím kávy

Průvodce správným mletím kávy

Sára Goldbergerová Sára Goldbergerová
22.1.2018

Na velikosti záleží, alespoň pokud jde o mletí kávy. Nejde jen o to kávu správně vybrat, ale hlavně o to, jak ji namlít. Špatně zvolená hrubost totiž může negativně změnit chuťový profil i skvěle upražených zrn. Jak tedy kávu správně namlít?

Každý správný barista ví, že precizní namletí kávy je základ. Jestliže si chcete vymazlený šálek připravit i doma, měli byste to vědět taky. Nejde jen o výběr kvalitního mlýnku, jde hlavně o to, aby mlýnek zpracoval zrna šetrně a konzistentně. To znamená, že namleté částečky mají co možná nejpodobnější velikost, která navíc umožňuje horké vodě protéct správnou rychlostí – ani moc pomalu, ani moc rychle. Správné namletí zrn má velký vliv na dobu a efektivitu extrakce všech těch dobrých věcí, díky kterým jsme si na kávě vytvořili krásnou závislost.

Jakmile jsou zrna namleta příliš hrubě, voda protéká moc rychle, takže nemáme možnost využít plný potenciál kávy. Naopak příliš jemné mletí kávy způsobí to, že voda protéká velmi pomalu a pak dojde k tomu, že je káva přeextrahovaná. V prvním případě pijeme obarvenou vodu, ve druhém je kafe tak hořké, že nám jeho nemilá chuť zkřiví obličej.

Jakou hrubost mletí tedy zvolit? Samozřejmě záleží na tom, jakou metodou kávu připravujeme. Úplně jinak totiž meleme na Chemex či V60 a jinak na espresso. Při přípravě kávy na bázi filtru můžeme s hrubostí experimentovat podle typu zrn a podle vlastní chuti. Na V60, Aero Press či Kalitu můžeme zrna umlít klidně jemněji, přibližně na velikost stolní soli. O něco hrubější mletí, jehož výsledek připomíná cukr krystal, volíme na Chemex, protože při jemnějším mletí by káva protékala příliš pomalu. Při přípravě filtrované kávy ale hodně záleží i na tom, jak je káva upražená. Tak například tmavší káva obecně snese hrubší namletí, světlá zase naopak jemnější.

Na espresso meleme kávu jemně, aby konzistencí připomínala hrubou mouku. Opět je potřeba mletí ladit podle chuti a typu kávy, ale pokud zvolíme mletí příliš hrubé, káva bude hodně podextrahovaná. A třeba na takovou džezvu meleme kávu velmi jemně, až na pudr. Káva je pak velice chuťově výrazná a podle původní receptury se hodně sladí, ale dá se pít samozřejmě i bez cukru.

Velkou překážkou na cestě za perfektním šálkem kávy může být i nekonzistentní mletí. Některé částečky jsou velmi jemné, jiné zase příliš hrubé a jen určitá část je namletá dobře. Takový problém vyřeší jedině pořádný mlýnek, který zrna namele rovnoměrně a výsledný šálek pak bude krásně chuťově vyvážený. Pokud náš mlýnek tento úkon nezvládá, můžeme se snažit, jak chceme, ale perfektního šálku kávy se nikdy nedočkáme. Jestliže to tedy s pitím kávy myslíte vážně, pořádný mlýnek je základ, bez kterého se určitě neobejdete.

Když pochopíte, jaký vliv má mletí zrn na výslednou chuť kávy, otevře se vám úplně nový svět experimentování. Zjistíte totiž, že jeden typ kávy můžete připravit na spoustu různých způsobů. Hrajte si se svým mlýnkem, mírně pozměňujte hrubost mletí a uvidíte, že po pár pokusech docílíte svého ideálního šálku kávy. A pak vám kafe dojde, koupíte si nové a pokusy mohou začít znovu! Když se do toho opravdu ponoříte, nudit se rozhodně nebudete.

Jak jste na tom s mletím vy? Melete na punk, nebo máte naopak i nějaké další vychytávky pro perfektně namletá zrna?

 

Děkujeme, že nás čteš!
Pokud chceš, abychom i nadále pro tebe připravovali kvalitní články o výběrové kávě, tak nás prosím podpoř svým sdílením nebo koupí některých z nabízených produktů na našem novém e-shopu.
Pokračovat do obchodu
Doporučené články
Jak zvýraznit/snížit kyselost filtrované kávy
Co je to agitace a jak nám může pomoct při přípravě filtrované kávy?
Crema — nebyla by káva bez ní lepší?
Průvodce správným mletím kávy
Doporučuji:
Průvodce správným mletím kávy
Článek
naleznete na
BARIST.CZ
×
BARIST

Jsme internetový magazín BARIST a naší vášní je výběrová káva. BARIST byl spuštěn v zimě 24. ledna 2018 a jeho cílem je vzdělávat baristy a šířit lásku, kterou v sobě výběrová káva ukrývá.

Sociální sítě
Facebook Instagram
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.