Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký je vlastně nejlepší čas na váš šálek kávy? Pravděpodobně víte, že není dobré pít kávu před spaním, ale věděli jste, že ani ráno bychom ji pít neměli?
Proč nám tedy ránní či večerní šálek může škodit? Má to co dočinění s pojmem zvaný chronofarmakologie. Pojem lze definovat jako studium interakce biologických rytmů a působení různých látek v těle. Tento biologický rytmus uvolňuje právě hormon kortizol, který stimuluje podobně jako kofein.
A o to tady jde. Do velké míry uvolňování hormonu kortizol ovlivňuje právě denní světlo a to nám kontroluje náš cyklus spaní a bdění. Pokud tedy pijeme kofein v době, kdy je kortizol v krvi na vrcholu, tak naše tělo kofein přirozeně tlumí a navíc si ještě proti němu vytváříme toleranci.

Na obrázku výše je ukázán orientační čas, kdy kávu je či není vhodné pít. Tabulka ovšem nebere v potaz lidi, kteří vstávají před 8. hodinou ranní. Ovšem ukázalo se, že i bez ranního slunce se u takových lidí hladina kortizolu po probuzení zvýšila a nebylo tak zapotřebí žádného kofeinu.
Pokud ovšem vstanete vyjímečně několik hodin před východem slunce, tak by vás dávka kofeinu měla povzbudit. Jinak se doporučuje si svůj ranní šálek kávy dopřát tak hodinu až hodinu a půl po probuzení.

Drogová tolerance je důležitým tématem, zejména v případě kofeinu, který většina z nás nadužívá. S touto tolerancí se zejména setkávají baristi, kteří mohou pít kávu po celý den a kofein nijak nepociťují. Zdrojem informací k článku nám posloužila tato studie od Stevena Millera.