Kavárenské podsvětí
Proč ranní šálek kávy může být škodlivý

Proč ranní šálek kávy může být škodlivý

Filip Stránský
8.5.2019

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký je vlastně nejlepší čas na váš šálek kávy? Pravděpodobně víte, že není dobré pít kávu před spaním, ale věděli jste, že ani ráno bychom ji pít neměli?

Proč nám tedy ránní či večerní šálek může škodit? Má to co dočinění s pojmem zvaný chronofarmakologie. Pojem lze definovat jako studium interakce biologických rytmů a působení různých látek v těle. Tento biologický rytmus uvolňuje právě hormon kortizol, který stimuluje podobně jako kofein.

A o to tady jde. Do velké míry uvolňování hormonu kortizol ovlivňuje právě denní světlo a to nám kontroluje náš cyklus spaní a bdění. Pokud tedy pijeme kofein v době, kdy je kortizol v krvi na vrcholu, tak naše tělo kofein přirozeně tlumí a navíc si ještě proti němu vytváříme toleranci.

Zdroj: ilovecoffee.jp

Na obrázku výše je ukázán orientační čas, kdy kávu je či není vhodné pít. Tabulka ovšem nebere v potaz lidi, kteří vstávají před 8. hodinou ranní. Ovšem ukázalo se, že i bez ranního slunce se u takových lidí hladina kortizolu po probuzení zvýšila a nebylo tak zapotřebí žádného kofeinu.

Pokud ovšem vstanete vyjímečně několik hodin před východem slunce, tak by vás dávka kofeinu měla povzbudit. Jinak se doporučuje si svůj ranní šálek kávy dopřát tak hodinu až hodinu a půl po probuzení.

Drogová tolerance je důležitým tématem, zejména v případě kofeinu, který většina z nás nadužívá. S touto tolerancí se zejména setkávají baristi, kteří mohou pít kávu po celý den a kofein nijak nepociťují. Zdrojem informací k článku nám posloužila tato studie od Stevena Millera.

Děkujeme, že nás čteš!
Pokud chceš, abychom i nadále pro tebe připravovali kvalitní články o výběrové kávě, tak nás prosím podpoř svým sdílením.
Doporučené články
Výběrová vs Komoditní káva — 3 hlavní rozdíly při zpracování kávy
Omni pražení — co je to a jak vybírat kávu podle stylu pražení
Znamená vyšší nadmořská výška vyšší kvalitu kávy?
Proč ranní šálek kávy může být škodlivý
Doporučuji:
Proč ranní šálek kávy může být škodlivý
Článek
naleznete na
BARIST.CZ
×
Newsletter
Nepropásni žádné novinky z kavárenského podsvětí výběrové kávy!
BARIST

Jsme internetový magazín BARIST a naší vášní je výběrová káva. BARIST byl spuštěn v zimě 24. ledna 2018 a jeho cílem je vzdělávat baristy a šířit lásku, kterou v sobě výběrová káva ukrývá.

Sociální sítě
Facebook Instagram