Kavárenské podsvětí
Příběh amerického AeroPressu

Příběh amerického AeroPressu

Filip Stránský Filip Stránský
24.4.2019

AeroPress, malé, dvouválečkové zařízení známé po celém světě, ale jaký je jeho příběh?

Vše začalo u inženýra Alana Adlera, který od svých 13 let nasbíral více než 40 patentů. Navrhl například přístrojové systémy pro vojenské letouny, pro jaderné reaktory a ponorky, paraboloidní čočky pro teleskopy, sportovní hračky Aerobie, ale hlavně navrhl slavný AeroPress. Byl také hostujícím lektorem na Stanford University, NASA, Google, Caltech, Princeton, UC Davis a The Royal Aeronautical Society v Londýně.

Alan Adler vynálezce AeroPressu

Ale zpět od všech ostatních patentů. Impuls pro vznik AeroPressu byl právě hořký šálek v roce 2004, u kterého už Alanovi došla trpělivost, a tak začal vymýšlet nový způsob přípravy kávy.

Aby nežádoucí hořkost minimalizoval, uvědomil si, že je zapotřebí využít tlak a s ním celkovou extrakci urychlit. Po několika neúspěšných prototypech přišla verze AeroPressu tak, jak ji známe. V roce 2005 vynález debutoval na veletrhu průmyslu kávy, kde spíše přitahoval skeptické pohledy.

Alan odpověděl na tázavě zvednuté obočí kávou z Aeropressu a názory se začali měnit. Důkaz kvality byl koneckonců v šálku kávy.

Úspěch AeroPressu Alan přisuzuje kvalitě výsledného šálku, velmi rychlé přípravě, snadnému číštění, přenosu, nízké ceně a nekonečným možnostem přípravy.

V roce 2008 proběhl první ročník soutěže v přípravě kávy z AeroPressu, kterou zorganizoval Tim Varney s Timem Wedelboem. První světové mistrovství se konalo v Oslu se třemi soutěžícími.

Ale podobně jako samotný AeroPress, tak i soutěž se stala velmi populární a nepostradatelnou součástí kávového podsvětí. V roce 2018 se soutěže s AeroPressem zúčastnilo 3 157 lidí z 61 zemí, které sledovalo 68 265 zvědavců.

Jediné změný od roku 2005

Na horizontu je něco nového?

Ano je! A to cestovní verze AeroPressu. Od původní verze se její výška sníží. Bude obsahovat kryt na filtry a upravené míchátko. Více uvidíte ve videu od našich brněnských Europeanů. 🖤

Enjoy a short demo of the new AeroPress Go!It is designed to make travelling with AeroPress Coffee Maker even easier. It is the first new product from the company since the release of the original AeroPress. Shipping in August. What do you think?

Zveřejnil(a) European Coffee Trip dne Pondělí 15. dubna 2019

O této cestovní verzi vás budeme ještě informovat a pokusíme se ji pro vás získat co nejdříve to bude možné. Klasickou verzi AeroPressu naleznete zde.

Děkujeme, že nás čteš!
Pokud chceš, abychom i nadále pro tebe připravovali kvalitní články o výběrové kávě, tak nás prosím podpoř svým sdílením nebo koupí některých z nabízených produktů na našem novém e-shopu.
Pokračovat do obchodu
Doporučené články
Jak se kavárensky nezbláznit? Prague Coffee Festival 2019
Letošní Prague Coffee Festival se nám představí v Pražské tržnici a zasvětí nás do udržitelnosti kávové kultury
Příběh amerického AeroPressu
Doporučuji:
Příběh amerického AeroPressu
Článek
naleznete na
BARIST.CZ
×
BARIST

Jsme internetový magazín BARIST a naší vášní je výběrová káva. BARIST byl spuštěn v zimě 24. ledna 2018 a jeho cílem je vzdělávat baristy a šířit lásku, kterou v sobě výběrová káva ukrývá.

Sociální sítě
Facebook Instagram
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.