Kavárenské podsvětí
Omni pražení — co je to a jak vybírat kávu podle stylu pražení

Omni pražení — co je to a jak vybírat kávu podle stylu pražení

Filip Stránský
27.2.2019

Opět stojíme u pytlíčků/krabiček/plechovek s kávou. Očima hledáme styl pražení, abychom si vybrali správnou kávičku pro náš dripper nebo mašinku s pořádnými bary a najednou to vidíme. Zaskočeně si v hlavě čteme “styl pražení: omni.” a přemýšlíme…

Nebojte se, omni pražení není žádná přezdívka zeleného zrna nebo italského uhlí. Omni pražení zahrnuje myšlenku toho, že káva pražena tímto stylem může být připravena jakoukoliv metodou.

Neznamená to ovšem, že by káva při každém způsobu přípravy chutnala stejně. Aeropress například zvýrazní tělo kávy a tmavé ovoce. Espresso zvýrazní kyselost a pokud jsou přítomné, tak i citrusové tóny.

Espresso a Filtr pražení vs Omni pražení

Espresso a Filtr pražení

Jedná se o nejčastější styl pražení, se kterým se tady v Česku setkáváme. Pražírny si vybírají a praží kávy speciálně pro espresso nebo pro přípravu filtrované kávy.

Omni pražení

S omni pražením je to trošku složitější. Pražírny totiž musí najít a upražit takovou kávu, která při jakémkoliv způsobu přípravy bude mít vždy vynikajicí chuťové vlastnosti.

Každá správně upražená káva musí:

Zda je lepší omni pražení nebo speciální pražení pro espresso a filtr říct takto obecně nelze. Každá káva je jiná a tak je pokaždé zapotřebí přijít na to, jakému stylu pražení se nejvíce hodí.
Děkujeme, že nás čteš!
Pokud chceš, abychom i nadále pro tebe připravovali kvalitní články o výběrové kávě, tak nás prosím podpoř svým sdílením.
Doporučené články
Výběrová vs Komoditní káva — 3 hlavní rozdíly při zpracování kávy
Proč ranní šálek kávy může být škodlivý
Znamená vyšší nadmořská výška vyšší kvalitu kávy?
Omni pražení — co je to a jak vybírat kávu podle stylu pražení
Doporučuji:
Omni pražení — co je to a jak vybírat kávu podle stylu pražení
Článek
naleznete na
BARIST.CZ
×
Newsletter
Nepropásni žádné novinky z kavárenského podsvětí výběrové kávy!
BARIST

Jsme internetový magazín BARIST a naší vášní je výběrová káva. BARIST byl spuštěn v zimě 24. ledna 2018 a jeho cílem je vzdělávat baristy a šířit lásku, kterou v sobě výběrová káva ukrývá.

Sociální sítě
Facebook Instagram