Kavárenské podsvětí
Jak zvýraznit/snížit kyselost filtrované kávy

Jak zvýraznit/snížit kyselost filtrované kávy

Filip Stránský
3.4.2019

Máte rádi přirozenou, šťavnatou kyselost kávy a chcete ji co nejvíce zvýraznit? Nebo právě kyselost chcete co nejmenší? Poradíme vám, jak nejlépe tuto chuťovou vlastnost ovládat.

1. Seznámení s kávou

Jsou zrníčka tvrdá nebo měkká?

Obecně platí, že čím tvrdší kávová zrna jsou , tím mají větší ovocitost a jsou kyselejší. Tvrdá zrníčka se pěstují v chladnějším podnebí, ve kterém se daleko lépe vyvíjí kávové chutě. (Je to způsobeno pomalejším zráním kávových třešní.)

Zpracování

Mokré/Washed zpracování umožňuje čistší chuťový profil, ve kterém nechává komplexní kyselost plně zazářit. Suché/přírodní/natural nebo zpracování honey mají tendenci mít lepši sladkost a tělo.

Pražení

Světlejší pražení vykazuje více přirozené kyselosti kávy a čím tmavší pražení je, tím se kyselost snižuje.

Zpracování přírodní, honey, promyté a upražená káva

2. Voda

Voda tvoří až 98 % šálku kávy, a to znamená, že chuť kávy je vodou velmi ovlivněna.

Některé minerály například snižují vnímání kyselosti a naopak dodávají kávě více hořkosti. Skvělým pomocníkem k získání kyselin z kávy je sodík. Více informací o vodě naleznete zde.

3. Příprava filtrované kávy

Hrubost mletí

Ve skutečnosti neexistuje žádná univerzální a správná hrubost mletí. Nicméně kolem nastavení velikosti jsou nějaká pravidla.

Hrubší mletí zpomaluje extrakci a to znamená, že hrubší mletí by mělo vést ke kyselejší kávě. Pokud chcete méně kyselosti, rozemelte kávu jemněji.

Hrubost mletí je samozřejmě jen jedním z mnoha faktorů. Ideální mletí se liší podle kávy a druhu přípravy.

Čas filtrování/extrakce

Dalším velkým faktorem při extrakci kávy je čas filtrování. I když si vyberete skvělá zrníčka, použijete kvalitní vodu a správnou hrubost mletí, tak veškeré vaše usilí může pokazit právě doba extrakce.

Jako první se extrahují ovocné kyseliny, poté sladkost a nakonec hořkost. To znamená, že podextrahovaná káva bude kyselá, zatímco nadměrně extrahovaná káva bude hořká. Vyvážená káva bude mít sladkost, tělo a dokonalé množství kyselin podle vašich požadavků.

Teplota

Posledním faktorem je teplota vody. Obecně platí,že čím je voda teplejší, tím je extrakce rychlejší.

Některé sloučeniny kávy se při určitých teplotách neextrahují, např. s nižší teplotou vody se můžeme dostat i k nižší extrakci kyselin. Proto například Cold Brew a Cold Drip nemohou být kyselé, a naopak jsou známé pro svou příjemnou sladkost, hladkou chuť s právě onu omezenou kyselostí. Nejvíce se kyseliny extrahují při teplotě od 94° do 96° C.

To je z dnešního článku vše. Nyní je řada na vás a vaše kávové experimentování. Nezapomeňte, že káva může být kyselá, ale všeho s mírou. ?

Děkujeme, že nás čteš!
Pokud chceš, abychom i nadále pro tebe připravovali kvalitní články o výběrové kávě, tak nás prosím podpoř svým sdílením.
Doporučené články
Jak na Espresso Tonic
Co je to agitace a jak nám může pomoct při přípravě filtrované kávy?
Crema — nebyla by káva bez ní lepší?
Jak zvýraznit/snížit kyselost filtrované kávy
Doporučuji:
Jak zvýraznit/snížit kyselost filtrované kávy
Článek
naleznete na
BARIST.CZ
×
Newsletter
Nepropásni žádné novinky z kavárenského podsvětí výběrové kávy!
BARIST

Jsme internetový magazín BARIST a naší vášní je výběrová káva. BARIST byl spuštěn v zimě 24. ledna 2018 a jeho cílem je vzdělávat baristy a šířit lásku, kterou v sobě výběrová káva ukrývá.

Sociální sítě
Facebook Instagram