Kavárenské podsvětí
Domácí příprava kávy: jakou metodu zvolit

Domácí příprava kávy: jakou metodu zvolit

Sára Goldbergerová Sára Goldbergerová
22.1.2018

Z minulého článku o domácí přípravě už víte, jaké vybavení si na doma vlastně pořídit. Ale jakou metodu zvolit? Na trhu existuje mnoho způsobů přípravy, takže se pojďme podívat na to, který pro vás bude ten nejlepší.

Hario V60

Rozhodně nejoblíbenější hračka pro přípravu kávy. Tenhle kužel se nazývá V60 pro svůj 60° sklon. Na stěnách má speciální vroubky, které rovnoměrně odvádějí kávu směrem dolů. Příprava kávy s V60 je velmi jednoduchá a můžete snadno experimentovat s hrubostí mletí, teplotou vody a poměrem káva/voda. Pro V60 je ideální mlít zrna spíše na střední hrubost – ani moc jemně, ani moc hrubě. Vylaďte si svůj střed a budete nejspokojenější.

Kdo ocení V60? Jestliže máte rádi lehkou kávu s čistým chuťovým profilem a rádi si s její přípravou trochu pohrajete, bude pro vás ideální.

AeroPress

V přípravě kávy je tahle plastová roura pořád celkem nováček, ale za pár let si ji kávoví profíci velmi oblíbili. Zejména proto, že se dá s AeroPressem skvěle čarovat a jeden druh kávy s ním připravíte na 100 způsobů. Kávu můžete připravovat buď tradičně podle návodu, ale za vyzkoušení stojí i takzvaná obrácená metoda.

AeroPress je skvělý pro cestovatele, protože nic neváží a kávu si s ním připravíte kdekoliv. Káva má v porovnání s V60 plnější a výraznější chuť.

Clever Dripper

Chytrá kombinace filtru a French Pressu. Díky patentovanému ventilu totiž můžete kávu extrahovat tak dlouho, jak jen chcete. Na rozdíl od V60, Chemexu nebo Kality totiž káva hned neprotéká. Docílíte tak velmi výrazného šálku kávy s plnou chutí, na rozdíl od French Pressu se ale nemusíte bát kalu. Chuť svého šálku můžete snadno ovlivnit hrubostí mletí.

Clever Dripper vám bude vyhovovat, pokud preferujete kávu silnější chuti a potrpíte si na to, aby se její výsledná chuť příliš neměnila.

Chemex

Ačkoli alternativní přípravy kávy získaly oblibu až v posledních několika letech, takový Chemex můžete vidět už v seriálu pro pamětníky Přátelé. Nutno ale podotknout, že připravit dobré kafe v Chemexu není žádná legrace. Na rozdíl od V60 nemá na stěnách drážky a filtr tak přilne rovnou na sklo, což způsobí to, že namletá káva klade vodě větší odpor a je nutné mlít zrna více nahrubo. Proces filtrace je také o něco delší, ale měli byste se vejít do 4 minut.

Výhodou Chemexu je rozhodně jeho velikost. Snadno v něm připravíte dostatek kávy i pro osm lidí. Filtr pro Chemex je také o něco pevnější a nepropustí tolik oleje. Avšak kvůli jeho hloubce je poměrně obtížné dokonale vychytat extrakci. Když se ale zadaří, káva má skvělou, čistou chuť.

French Press

Naprostý základ, který mnohdy nechybí ani v domácnosti třetí kávovou vlnou nepolíbené. French Press je jednoduchý a snadno v něm připravíte kávu pro více lidí. U přípravy platí jedno důležité pravidlo: jakmile uplyne čas extrakce, kávu ihned rozlijte do šálků. Jinak se totiž bude extrahovat do poslední kapky a po pár minutách nemáte v nádobce kávu, ale dehet. Doporučené mletí je spíše hrubší, ale fantazii se opět meze nekladou.

Chuť kávy z French Pressu je opět plnější a výraznější, ale může se stát, že vám v nápoji zůstane trochu kalu. Jinak jde o velmi jednoduchou přípravu vhodnou pro naprosté začátečníky.

Moka konvička

Tuhle kovovou konvičku najdete snad v každé italské domácnosti. Jestliže vám příliš nevyhovují alternativní přípravy kávy a neobjedete se bez espressa, moka konvička vám ho alespoň trochu nahradí. Pravé espresso s ní samozřejmě nevytvoříte, protože v ní nevzniká dostatečný tlak, ale káva z moka konvičky je velmi výrazná a silná, takže tradiční kafaře slušně uspokojí. Káva se mele hodně jemně a důležité je, aby se vám příliš nepřepálila. Konvičku raději plňte už horkou vodou a jakmile začne pískat, sejměte ji z plotny a ihned nalijte do šálku.

Jestliže nechcete utrácet hromadu peněz za domácí kávovar, moka konvička vám poslouží jako celkem fajn náhrada za espresso.

Způsobu, jak si připravit super kafe i doma, je opravdu hodně. Uvidíte, že jakmile se do toho pustíte, u jedné přípravy určitě nezůstanete. Která z alternativních metod je vám nejsympatičtější?

Děkujeme, že nás čteš!
Pokud chceš, abychom i nadále pro tebe připravovali kvalitní články o výběrové kávě, tak nás prosím podpoř svým sdílením nebo koupí některých z nabízených produktů na našem novém e-shopu.
Pokračovat do obchodu
Doporučené články
Jak zvýraznit/snížit kyselost filtrované kávy
Co je to agitace a jak nám může pomoct při přípravě filtrované kávy?
Crema — nebyla by káva bez ní lepší?
Domácí příprava kávy: jakou metodu zvolit
Doporučuji:
Domácí příprava kávy: jakou metodu zvolit
Článek
naleznete na
BARIST.CZ
×
BARIST

Jsme internetový magazín BARIST a naší vášní je výběrová káva. BARIST byl spuštěn v zimě 24. ledna 2018 a jeho cílem je vzdělávat baristy a šířit lásku, kterou v sobě výběrová káva ukrývá.

Sociální sítě
Facebook Instagram
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.