Kavárenské podsvětí
Crema — nebyla by káva bez ní lepší?

Crema — nebyla by káva bez ní lepší?

Filip Stránský
6.2.2019

Již dlouhou dobu je crema považována za znak skvělého espressa, ale jak je to s nejkrásnější věcí na espressu? 

Někteří odborníci ve světě výběrové kávy (např. James Hoffman) prohlásili, že crema je “odpad.” Ta se totiž skládá z oxidu uhličitého, fines ale také z kávových tuků. Pokud by se crema nevytvořila, pravděpodobně by to znamenalo, že káva je stará a většina oxidu uhličitého už ze zrn vyprchala.

Fines jsou nejjemnější částečky zrnek vytvořené během mletí. Při extrahování espressa zvyšují odpor, prodlužují extrakci hrubších částí a tím zvětšují chuťové tělo kávy. 

Pokud bychom cremu po extrakci odstranili, zbavili bychom ji tzv. odpadků (oxidu uhličitého a fines.) Ty způsobují, že samotná crema chutná hořce, slaně a má nepříjemné aroma. Ovšem odstraněním bychom se také zbavili kávových tuků (olejíčků), které tyto nepříjemné chutě neutralizují a zároveň jsou nedílnou součástí chuťového profilu šálku kávy.

Určitě jste cremu někdy samotnou ochutnali, ale zkuste po extrakci espressa odstranit cremu a ochutnat tak espresso bez ni. Rozdíl? Rozhodně by bylo skvělé se zbavit oxidu uhličitého a fines, ale kávové tuky v dobrém šálku potřebujeme.

Děkujeme, že nás čteš!
Pokud chceš, abychom i nadále pro tebe připravovali kvalitní články o výběrové kávě, tak nás prosím podpoř svým sdílením.
Doporučené články
Jak na Espresso Tonic
Jak zvýraznit/snížit kyselost filtrované kávy
Co je to agitace a jak nám může pomoct při přípravě filtrované kávy?
Crema — nebyla by káva bez ní lepší?
Doporučuji:
Crema — nebyla by káva bez ní lepší?
Článek
naleznete na
BARIST.CZ
×
Newsletter
Nepropásni žádné novinky z kavárenského podsvětí výběrové kávy!
BARIST

Jsme internetový magazín BARIST a naší vášní je výběrová káva. BARIST byl spuštěn v zimě 24. ledna 2018 a jeho cílem je vzdělávat baristy a šířit lásku, kterou v sobě výběrová káva ukrývá.

Sociální sítě
Facebook Instagram